Schorzenia kręgosłupa u psa

To nie prawda, że tylko człowiek może chorować na kręgosłup. Dotyczy to również naszych psów, szczególnie niektórych ras u których pojawiają się problemy ze zwyrodnieniem kręgów. Najczęściej problemy z kręgosłupem zaczynają się u starszego psa, który ma około 6-7 lat.

Jedna z częstych chorób jest spondyloza, która inaczej jest zniekształcającym zwyrodnieniem kręgów. Polega ona tym, że na trzonach kręgowych tworzy się coś na kształt dziobów z tkanki kostnej. Wraz z ich stopniowym wzrostem dochodzi do usztywnienia danego odcinka kręgosłupa na którym występują zmiany chorobowe. Dopóki choroba obejmuje głownie brzuszne kręgi to nasz pies nie będzie miał problemów z poruszaniem się. Problemy zaczynają się gdy dochodzi do ucisku nerwów, co może prowadzić do kulenia lub porażenie tylnych kończyn. Te objawy są szczególnie widoczne rano, w ciągu dnia nie są tak odczuwalne przez psa, ale z każdym dniem będzie on miał coraz większe problemy z poruszaniem się.

W przypadku leczenia opisanego wyżej schorzenia, stosuje się tak zwane leczenie objawowe. Podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz witaminy. Stosuje się również zabiegi fizykoterapeutyczne. Mimo, że zabiegi i leki pomagają psu to niestety nie jest jeszcze możliwe, aby przywrócić go do dawnej sprawności.

Niektórzy decydują się na operacyjne leczenie spondyloza. Jednak nie jest to wskazane, gdyż przeważnie nic nie pomaga, a jest to zabieg bardzo kosztowny i skomplikowany.